Vishay/Dale RCP0505W25R0GET
RCP0505W25R0GET picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W25R0GET
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 25 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W25R0GET.pdf
Availability of RCP0505W25R0GET
QUANTITY
RCP0505W25R0GET Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W25R0GET
Internal Part NumberEIS-RCP0505W25R0GET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTray
Resistance (Ohms)25
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W25R0GET
Related LinksRCP0505, RCP0505W25R0GET Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W25R0GET Details Description
Related parts for RCP0505W25R0GET
CONN TERM FEMALE 18-24AWG GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC SMC datasheet.pdf
FUSE CERM 1.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
LEAD PLUG STK BAN 2MM RED 12" datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
HAR-BUS HM FEDERL. TYP-B22, M. S datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .125 100POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf