Vishay/Dale RCP0505W50R0JEB
RCP0505W50R0JEB picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W50R0JEB
Brief Description
RES SMD 50 OHM 5% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W50R0JEB.pdf
Availability of RCP0505W50R0JEB
QUANTITY
RCP0505W50R0JEB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W50R0JEB
Internal Part NumberEIS-RCP0505W50R0JEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W50R0JEB
Related LinksRCP0505, RCP0505W50R0JEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W50R0JEB Details Description
Related parts for RCP0505W50R0JEB
IC 1-OF-4 FET MUX/DEMUX 16SSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET SIZE 22 GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1A 210 MOHM SMD datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
MICRODAA VOICE DATA/FAX 42-QFN datasheet.pdf
IC LOOSE-CELL NIMH CHRGR 16TSSOP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf