Vishay/Dale RCP0505W75R0GS3
RCP0505W75R0GS3 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W75R0GS3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75 OHM 2% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W75R0GS3.pdf
Availability of RCP0505W75R0GS3
QUANTITY
RCP0505W75R0GS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W75R0GS3
Internal Part NumberEIS-RCP0505W75R0GS3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W75R0GS3
Related LinksRCP0505, RCP0505W75R0GS3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W75R0GS3 Details Description
Related parts for RCP0505W75R0GS3
LED ORANGE DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RP-MCX JACK 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MPU M683XX 33MHZ 144LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 2.03A 60 MOHM datasheet.pdf
ENCODER OPT 1/2" 16POS PC MNT datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 16 RELAY datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf