Vishay/Dale RCP0505W75R0JED
RCP0505W75R0JED picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W75R0JED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W75R0JED.pdf
Availability of RCP0505W75R0JED
QUANTITY
RCP0505W75R0JED Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W75R0JED
Internal Part NumberEIS-RCP0505W75R0JED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W75R0JED
Related LinksRCP0505, RCP0505W75R0JED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W75R0JED Details Description
Related parts for RCP0505W75R0JED
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 100' datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
GK NICU CF PROF V0 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 170PO datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
AMP UNIVERSAL POWER CAP 4P datasheet.pdf
CONICAL BENT 30 DEGREE 0.40MM datasheet.pdf