Vishay/Dale RCP0505W75R0JWB
RCP0505W75R0JWB picture photo
Mfg. Part Number
RCP0505W75R0JWB
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 5W 0505
Datasheet Download
RCP0505W75R0JWB.pdf
Availability of RCP0505W75R0JWB
QUANTITY
RCP0505W75R0JWB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0505W75R0JWB
Internal Part NumberEIS-RCP0505W75R0JWB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesRCP
PackagingTray
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0505 (1412 Metric)
Supplier Device Package0505
Size / Dimension0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0505W75R0JWB
Related LinksRCP0505, RCP0505W75R0JWB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0505W75R0JWB Details Description
Related parts for RCP0505W75R0JWB
BLADE TORX TR T10S 5.51" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 47.0 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
D4N-1222 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf