Vishay/Dale RCP0603B25R0GS6
RCP0603B25R0GS6 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603B25R0GS6
Brief Description
RES SMD 25 OHM 2% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603B25R0GS6.pdf
Availability of RCP0603B25R0GS6
QUANTITY
RCP0603B25R0GS6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603B25R0GS6
Internal Part NumberEIS-RCP0603B25R0GS6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25
Tolerance±2%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.59mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603B25R0GS6
Related LinksRCP0603, RCP0603B25R0GS6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603B25R0GS6 Details Description
Related parts for RCP0603B25R0GS6
CABLE SMB-RA/SMB-RA 12" RG-179 datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT TRIPLE 16LFCSP datasheet.pdf
MOUNT TRUCK RG58A 17' datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHT/ORG 100' datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf