Vishay/Dale RCP0603W100RGS2
RCP0603W100RGS2 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603W100RGS2
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603W100RGS2.pdf
Availability of RCP0603W100RGS2
QUANTITY
RCP0603W100RGS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603W100RGS2
Internal Part NumberEIS-RCP0603W100RGS2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.58mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603W100RGS2
Related LinksRCP0603, RCP0603W100RGS2 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603W100RGS2 Details Description
Related parts for RCP0603W100RGS2
FUSE GLASS 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 8.1VWM 15VC 1.5KE datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV 4CH TRANS 16-SMD datasheet.pdf
IC PWR SW USB 1.5A 2CH 8MSOP datasheet.pdf
IC FPGA 516 I/O 896FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf