Sullins Connector Solutions SWR201-NREN-S11-SA-WH
SWR201-NREN-S11-SA-WH picture photo
Mfg. Part Number
SWR201-NREN-S11-SA-WH
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 2MM TIN 11POS
Datasheet Download
SWR201-NREN-S11-SA-WH.pdf
Availability of SWR201-NREN-S11-SA-WH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SWR201-NREN-S11-SA-WH Order Process
Ship out your order
Specifications of SWR201-NREN-S11-SA-WH
Internal Part NumberEIS-SWR201-NREN-S11-SA-WH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSWR201
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationKinked Pin, Solder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SWR201-NREN-S11-SA-WH
Related LinksSWR201-NRE, SWR201-NREN-S11-SA-WH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SWR201-NREN-S11-SA-WH Details Description
Related parts for SWR201-NREN-S11-SA-WH
RES 2.2K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO15 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 70POS DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEATSINK 1" TO-220 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VOICE DAA SYSTEM SIDE 24QFN datasheet.pdf
250 TB SPR CLA 180D B datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 24AWG UNINSUL datasheet.pdf
6800UF 16V 30X40MM 85C 15000H datasheet.pdf