Vishay/Dale RCP0603W50R0GS3
RCP0603W50R0GS3 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603W50R0GS3
Brief Description
RES SMD 50 OHM 2% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603W50R0GS3.pdf
Availability of RCP0603W50R0GS3
QUANTITY
RCP0603W50R0GS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603W50R0GS3
Internal Part NumberEIS-RCP0603W50R0GS3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±2%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.58mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603W50R0GS3
Related LinksRCP0603, RCP0603W50R0GS3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603W50R0GS3 Details Description
Related parts for RCP0603W50R0GS3
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
SCOTCH CODE REFILL MULTI-COLOR datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
Connector Header 28 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 0.5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
BCVP-508W- 3 BK datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 16A datasheet.pdf