Vishay/Dale RCP0603W50R0GWB
RCP0603W50R0GWB picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603W50R0GWB
Brief Description
RES SMD 50 OHM 2% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603W50R0GWB.pdf
Availability of RCP0603W50R0GWB
QUANTITY
RCP0603W50R0GWB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603W50R0GWB
Internal Part NumberEIS-RCP0603W50R0GWB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesRCP
PackagingTray
Resistance (Ohms)50
Tolerance±2%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.58mm)