Vishay/Dale RCP0603W75R0GS3
RCP0603W75R0GS3 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603W75R0GS3
Brief Description
RES SMD 75 OHM 2% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603W75R0GS3.pdf
Availability of RCP0603W75R0GS3
QUANTITY
RCP0603W75R0GS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603W75R0GS3
Internal Part NumberEIS-RCP0603W75R0GS3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.58mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603W75R0GS3
Related LinksRCP0603, RCP0603W75R0GS3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603W75R0GS3 Details Description
Related parts for RCP0603W75R0GS3
DIODE GEN PURP 80V 100MA SMINI2 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
RES 27 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64DSBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf