Vishay/Dale RNC50H2710FSB14
RNC50H2710FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2710FSB14
Brief Description
RES 271 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2710FSB14.pdf
Availability of RNC50H2710FSB14
QUANTITY
RNC50H2710FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2710FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2710FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)271
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2710FSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2710FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2710FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2710FSB14
CONN HEADER .100 DUAL STR 44POS datasheet.pdf
IC 18-BIT BUS EXCH SW 48-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf