Vishay/Dale RCP0603W75R0JS6
RCP0603W75R0JS6 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603W75R0JS6
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603W75R0JS6.pdf
Availability of RCP0603W75R0JS6
QUANTITY
RCP0603W75R0JS6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603W75R0JS6
Internal Part NumberEIS-RCP0603W75R0JS6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.58mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603W75R0JS6
Related LinksRCP0603, RCP0603W75R0JS6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603W75R0JS6 Details Description
Related parts for RCP0603W75R0JS6
IC RESET CIRCUIT 4.80V SOT143-4 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
IC SYSTEM MANAGER 8CH 40-TQFN datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
NOSG COIL ZNY PSA datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 80VC SOT882-2 datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 2-ROWS-R datasheet.pdf
31 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
KIT EVALUATION MAX17551ATB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0082UF RADIAL datasheet.pdf