Vishay/Dale RCP1206B100RJET
RCP1206B100RJET picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206B100RJET
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206B100RJET.pdf
Availability of RCP1206B100RJET
QUANTITY
RCP1206B100RJET Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206B100RJET
Internal Part NumberEIS-RCP1206B100RJET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesRCP
PackagingTray
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3016 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206B100RJET
Related LinksRCP1206, RCP1206B100RJET Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206B100RJET Details Description
Related parts for RCP1206B100RJET
IC DAC 12BIT QUAD W/READBK 28DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL VOUT 14-DFN datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 1.5A SYNC 20TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 14.5VWM 26.5VC DO215AB datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf