Vishay/Dale RCP1206B25R0GEA
RCP1206B25R0GEA picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206B25R0GEA
Brief Description
RES SMD 25 OHM 2% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206B25R0GEA.pdf
Availability of RCP1206B25R0GEA
QUANTITY
RCP1206B25R0GEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206B25R0GEA
Internal Part NumberEIS-RCP1206B25R0GEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25
Tolerance±2%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3016 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206B25R0GEA
Related LinksRCP1206, RCP1206B25R0GEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206B25R0GEA Details Description
Related parts for RCP1206B25R0GEA
STRAIN RELIEF, 50 POS, CHAMP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 4.9A 30.6 MOHM datasheet.pdf
3650 1008 LAB KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 15NS 272BGA datasheet.pdf
GROMMET 0.250" RUBBER BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 15 M 12" YEL JACKS LP datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf