Vishay/Dale RCP1206B50R0GEC
RCP1206B50R0GEC picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206B50R0GEC
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 50 OHM 2% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206B50R0GEC.pdf
Availability of RCP1206B50R0GEC
QUANTITY
RCP1206B50R0GEC Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206B50R0GEC
Internal Part NumberEIS-RCP1206B50R0GEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±2%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3016 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206B50R0GEC
Related LinksRCP1206, RCP1206B50R0GEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206B50R0GEC Details Description
Related parts for RCP1206B50R0GEC
HEX STANDOFF 6-32 ALUMINUM 5/8" datasheet.pdf
RELAY SSR 7A PNL MNT SPST-NC 32V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 EXTENDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 50VDC 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf