Vishay/Dale RCP1206W100RGTP
RCP1206W100RGTP picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206W100RGTP
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206W100RGTP.pdf
Availability of RCP1206W100RGTP
QUANTITY
RCP1206W100RGTP Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206W100RGTP
Internal Part NumberEIS-RCP1206W100RGTP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206W100RGTP
Related LinksRCP1206, RCP1206W100RGTP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206W100RGTP Details Description
Related parts for RCP1206W100RGTP
CONN SOCKET CONTACT SOLDER TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CBL DVI(12+5) CON 16' 26 AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
XPAK RAIL ASSEMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 4PVH 4COL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 9POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 680 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES 500 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf