Vishay/Dale RCP2512W100RGS6
RCP2512W100RGS6 picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512W100RGS6
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512W100RGS6.pdf
Availability of RCP2512W100RGS6
QUANTITY
RCP2512W100RGS6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512W100RGS6
Internal Part NumberEIS-RCP2512W100RGS6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512W100RGS6
Related LinksRCP2512, RCP2512W100RGS6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512W100RGS6 Details Description
Related parts for RCP2512W100RGS6
FUSE GLASS 15A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES NTWRK 28 RES 100 OHM 16SOIC datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.710" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 1.07M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
LABEL THERMAL TRANSFER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 SKT RECP datasheet.pdf
Capacitors TRIMMER 1.5-3PF 25V SMD datasheet.pdf