Sumida Corporation RCR108DNP-390M
RCR108DNP-390M picture photo
Mfg. Part Number
RCR108DNP-390M
Brief Description
FIXED IND 39UH 1.38A 120 MOHM TH
Datasheet Download
RCR108DNP-390M.pdf
Availability of RCR108DNP-390M
QUANTITY
RCR108DNP-390M Order Process
Ship out your order
Specifications of RCR108DNP-390M
Internal Part NumberEIS-RCR108DNP-390M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSumida EOL 16/Jul/2015
FamilyFixed Inductors
SeriesRCR-108D
Material - CoreFerrite
Inductance39µH
Tolerance±20%
Current Rating1.38A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant11.6MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCR108DNP-390M
Related LinksRCR108D, RCR108DNP-390M Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCR108DNP-390M Details Description
Related parts for RCR108DNP-390M
RES SMD 1.8M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8TDFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET FILTERED 4A datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DTM WEDGELOCK 12 WAY datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 19POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf