Sumida Corporation RCR875DNP-3R0L
RCR875DNP-3R0L picture photo
Mfg. Part Number
RCR875DNP-3R0L
Brief Description
FIXED IND 3UH 3.25A 28 MOHM TH
Datasheet Download
RCR875DNP-3R0L.pdf
Availability of RCR875DNP-3R0L
QUANTITY
RCR875DNP-3R0L Order Process
Ship out your order
Specifications of RCR875DNP-3R0L
Internal Part NumberEIS-RCR875DNP-3R0L
Material - CoreFerrite
Inductance3µH
Tolerance±15%
Current Rating3.25A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)28 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCR875DNP-3R0L
Related LinksRCR875D, RCR875DNP-3R0L Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCR875DNP-3R0L Details Description
Related parts for RCR875DNP-3R0L
IC REG LDO 2.5V 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC40S/AE40G/HKC40S datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 16KX9 10NS 64QFP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 20A TO220F datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS VERT TIN .156 datasheet.pdf