Vishay/Dale RCWE0612R634FKEA
RCWE0612R634FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE0612R634FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.634 OHM 1% 1W 0612
Datasheet Download
RCWE0612R634FKEA.pdf
Availability of RCWE0612R634FKEA
QUANTITY
RCWE0612R634FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE0612R634FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE0612R634FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCWE
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.634
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0612 (1632 Metric)
Supplier Device Package0612
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE0612R634FKEA
Related LinksRCWE0612, RCWE0612R634FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE0612R634FKEA Details Description
Related parts for RCWE0612R634FKEA
IC OPAMP GP 80MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC 8051 CPU PREC ADC/DAC 64-TQFP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SC70 datasheet.pdf
MOD IPM 6PAC 600V 100A datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 80POS .050 R/A datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 5MFP datasheet.pdf
CONN TERM BLK 11POS 7.62MM R/A datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR KSZ9021GN datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 170MA 17 OHM TH datasheet.pdf
IC AMP DUAL 4MHZ WIDE BW 14SOIC datasheet.pdf