Vishay/Dale RCWE0612R910JKEA
RCWE0612R910JKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE0612R910JKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.91 OHM 5% 1W 0612
Datasheet Download
RCWE0612R910JKEA.pdf
Availability of RCWE0612R910JKEA
QUANTITY
RCWE0612R910JKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE0612R910JKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE0612R910JKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCWE
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.91
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0612 (1632 Metric)
Supplier Device Package0612
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE0612R910JKEA
Related LinksRCWE0612, RCWE0612R910JKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE0612R910JKEA Details Description
Related parts for RCWE0612R910JKEA
RES SMD 360K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 120POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 34.86VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
IC FPGA 350 I/O 1158FCBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FIXED IND 2.5NH 200MA 800 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf