Vishay/Dale RCWE1020R390JKEA
RCWE1020R390JKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE1020R390JKEA
Brief Description
RES SMD 0.39 OHM 2W 2010 WIDE
Datasheet Download
RCWE1020R390JKEA.pdf
Availability of RCWE1020R390JKEA
QUANTITY
RCWE1020R390JKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE1020R390JKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE1020R390JKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.39
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package1020
Size / Dimension0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE1020R390JKEA
Related LinksRCWE1020, RCWE1020R390JKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE1020R390JKEA Details Description
Related parts for RCWE1020R390JKEA
IC CPLD 980MC 6.2NS 144TQFP datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY FUSE HLDR PNL 6A datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
SLI15-24-230-STS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 10 POS SMD datasheet.pdf