Vishay/Dale RCWE2512R750FKEA
RCWE2512R750FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE2512R750FKEA
Brief Description
RES SMD 0.75 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
RCWE2512R750FKEA.pdf
Availability of RCWE2512R750FKEA
QUANTITY
RCWE2512R750FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE2512R750FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE2512R750FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE2512R750FKEA
Related LinksRCWE2512, RCWE2512R750FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE2512R750FKEA Details Description
Related parts for RCWE2512R750FKEA
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 100MA 30V datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 8SO datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 256MB datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.75A DDPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf