XP Power RDC30110S12
RDC30110S12 picture photo
Mfg. Part Number
RDC30110S12
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 30W
Datasheet Download
RDC30110S12.pdf
Availability of RDC30110S12
QUANTITY
RDC30110S12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RDC30110S12
Internal Part NumberEIS-RDC30110S12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRailway DC/DC Converters
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesRDC30
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)176V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-DIP Module (6 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDC30110S12
Related LinksRDC30, RDC30110S12 Datasheet, XP Power Distributor
RDC30110S12 Details Description
Related parts for RDC30110S12
CONN RECEPT 14POS 2MM IDT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/6W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC PMIC 2CEL LI+ 6CH 48TQFN datasheet.pdf
CONN HEADR 22POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CABLE 5POS M12 PLUG-SOCKET 5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf