XP Power RDC40110D12
RDC40110D12 picture photo
Mfg. Part Number
RDC40110D12
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-12V 40W
Datasheet Download
RDC40110D12.pdf
Availability of RDC40110D12
QUANTITY
RDC40110D12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RDC40110D12
Internal Part NumberEIS-RDC40110D12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRailway DC/DC Converters
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesRDC40
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)176V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.65A, 1.65A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.42" H (50.8mm x 40.6mm x 10.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDC40110D12
Related LinksRDC40, RDC40110D12 Datasheet, XP Power Distributor
RDC40110D12 Details Description
Related parts for RDC40110D12
JUMPER-H1507TR/A2015R/H1505TR10" datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 499 OHM 1% 5W datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 13A 0.65 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR 12A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC MMIC AMP VCO BUFFER 24-QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf