Murata Electronics North America RDE5C1H560J0K1H03B
RDE5C1H560J0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C1H560J0K1H03B
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C1H560J0K1H03B.pdf
Availability of RDE5C1H560J0K1H03B
QUANTITY
RDE5C1H560J0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C1H560J0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RDE5C1H560J0K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C1H560J0K1H03B
Related LinksRDE5C1H56, RDE5C1H560J0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C1H560J0K1H03B Details Description
Related parts for RDE5C1H560J0K1H03B
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CA SM LDD SCDUPLEX(NG)49FT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 15A TO-220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V 10% BX 1808 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 115V datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.5VOUT 75W datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 87.5W 1.5A M104 datasheet.pdf