Murata Electronics North America RDE5C2A101J0S1H03A
RDE5C2A101J0S1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C2A101J0S1H03A
Brief Description
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C2A101J0S1H03A.pdf
Availability of RDE5C2A101J0S1H03A
QUANTITY
RDE5C2A101J0S1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C2A101J0S1H03A
Internal Part NumberEIS-RDE5C2A101J0S1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRDE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C2A101J0S1H03A
Related LinksRDE5C2A10, RDE5C2A101J0S1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C2A101J0S1H03A Details Description
Related parts for RDE5C2A101J0S1H03A
DIODE ZENER 7.5V 200MW SOD323 datasheet.pdf
MOD PWR INLET W/CVR PCB 3.0 PNL datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 6.80K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 40POS datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE SKT datasheet.pdf
BALL DETENT datasheet.pdf
CAP FILM 0.24UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf