Murata Electronics North America RDE5C2A180J0K1H03B
RDE5C2A180J0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C2A180J0K1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C2A180J0K1H03B.pdf
Availability of RDE5C2A180J0K1H03B
QUANTITY
RDE5C2A180J0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C2A180J0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RDE5C2A180J0K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C2A180J0K1H03B
Related LinksRDE5C2A18, RDE5C2A180J0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C2A180J0K1H03B Details Description
Related parts for RDE5C2A180J0K1H03B
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 11CH SW-CAP 20-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 381UH 360MA 2.228 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
PTC RESETTABLE SMD 1206 30V .16A datasheet.pdf
RES 270 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 106 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf