Murata Electronics North America RDE5C2A560J0M1H03A
RDE5C2A560J0M1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C2A560J0M1H03A
Brief Description
CAP CER 56PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C2A560J0M1H03A.pdf
Availability of RDE5C2A560J0M1H03A
QUANTITY
RDE5C2A560J0M1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C2A560J0M1H03A
Internal Part NumberEIS-RDE5C2A560J0M1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRDE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C2A560J0M1H03A
Related LinksRDE5C2A56, RDE5C2A560J0M1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C2A560J0M1H03A Details Description
Related parts for RDE5C2A560J0M1H03A
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 128POS .050" SMD datasheet.pdf
IC 8BIT PIPELINE REG 24-SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TVSOP datasheet.pdf
RES MO 1W 3 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLC 10POS TTL IN PCB datasheet.pdf
OSC XO 72.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
IC DGTL POT 30K 1CH SOT-23-6 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf