Murata Electronics North America RDE5C2A8R0D0K1H03B
RDE5C2A8R0D0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C2A8R0D0K1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C2A8R0D0K1H03B.pdf
Availability of RDE5C2A8R0D0K1H03B
QUANTITY
RDE5C2A8R0D0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C2A8R0D0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RDE5C2A8R0D0K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)