Murata Electronics North America RDEC71E474K0K1H03B
RDEC71E474K0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDEC71E474K0K1H03B
Brief Description
CAP CER 0.47UF 25V X7S RADIAL
Datasheet Download
RDEC71E474K0K1H03B.pdf
Availability of RDEC71E474K0K1H03B
QUANTITY
RDEC71E474K0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDEC71E474K0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RDEC71E474K0K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDEC71E474K0K1H03B
Related LinksRDEC71E47, RDEC71E474K0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDEC71E474K0K1H03B Details Description
Related parts for RDEC71E474K0K1H03B
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 2M OHM 1.5W 1% RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
CARD GUIDE EJECTOR PULLER datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 10POS PIN datasheet.pdf
LAMP MAGNIFIER 3 DIOPTER 115V 9W datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 220PF 10% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf