Murata Electronics North America RDER71H103K0P1H03B
RDER71H103K0P1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDER71H103K0P1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
RDER71H103K0P1H03B.pdf
Availability of RDER71H103K0P1H03B
QUANTITY
RDER71H103K0P1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDER71H103K0P1H03B
Internal Part NumberEIS-RDER71H103K0P1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDER71H103K0P1H03B
Related LinksRDER71H10, RDER71H103K0P1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDER71H103K0P1H03B Details Description
Related parts for RDER71H103K0P1H03B
IDC CABLE - HKR20S/AE20G/HKR20S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 600MA 80 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MPU I.MX51 800MHZ 529BGA datasheet.pdf
RES 820 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.60K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ FAST SPEED UP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf