Murata Electronics North America RDER71H683K0S1H03A
RDER71H683K0S1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDER71H683K0S1H03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
RDER71H683K0S1H03A.pdf
Availability of RDER71H683K0S1H03A
QUANTITY
RDER71H683K0S1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDER71H683K0S1H03A
Internal Part NumberEIS-RDER71H683K0S1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDER71H683K0S1H03A
Related LinksRDER71H68, RDER71H683K0S1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDER71H683K0S1H03A Details Description
Related parts for RDER71H683K0S1H03A
RES SMD 1.69KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC-DC 250W 48VIN 1.2V OPEN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V Y5V 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf