Murata Electronics North America RDER72A471K0K1H03B
RDER72A471K0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDER72A471K0K1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
RDER72A471K0K1H03B.pdf
Availability of RDER72A471K0K1H03B
QUANTITY
RDER72A471K0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDER72A471K0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RDER72A471K0K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDER72A471K0K1H03B
Related LinksRDER72A47, RDER72A471K0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDER72A471K0K1H03B Details Description
Related parts for RDER72A471K0K1H03B
IC REG LDO 1.8V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 400MA 300 MOHM datasheet.pdf
BATTERY PK 12V AA OXYRIDE ALKA datasheet.pdf
IC CTRLR/SEQ HOT SWAP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 2.32 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf