Murata Electronics North America RDER72J152K2K1H03B
RDER72J152K2K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDER72J152K2K1H03B
Brief Description
CAP CER 1500PF 630V X7R RADIAL
Datasheet Download
RDER72J152K2K1H03B.pdf
Availability of RDER72J152K2K1H03B
QUANTITY
RDER72J152K2K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDER72J152K2K1H03B
Internal Part NumberEIS-RDER72J152K2K1H03B
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDER72J152K2K1H03B
Related LinksRDER72J15, RDER72J152K2K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDER72J152K2K1H03B Details Description
Related parts for RDER72J152K2K1H03B
IC TXRX DUAL RS-232 5V 20-TSSOP datasheet.pdf