Recom Power REC10-1205DRW/H3/A/M
REC10-1205DRW/H3/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC10-1205DRW/H3/A/M
Brief Description
CONV DC/DC 10W 12VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
REC10-1205DRW/H3/A/M.pdf
Availability of REC10-1205DRW/H3/A/M
QUANTITY
REC10-1205DRW/H3/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-1205DRW/H3/A/M
Internal Part NumberEIS-REC10-1205DRW/H3/A/M
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A, 1A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-1205DRW/H3/A/M
Related LinksREC10-1205, REC10-1205DRW/H3/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-1205DRW/H3/A/M Details Description
Related parts for REC10-1205DRW/H3/A/M
Connector Quick Connect Receptacle 12-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN SOCKET 5POS 7.92MM WHITE datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 10A 24V datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG BTB 120POS DL VERT SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 511K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf