Recom Power REC10-2412DRWZ/H3/A/M
REC10-2412DRWZ/H3/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC10-2412DRWZ/H3/A/M
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 10W 24VIN 12VOUT DUAL
Datasheet Download
REC10-2412DRWZ/H3/A/M.pdf
Availability of REC10-2412DRWZ/H3/A/M
QUANTITY
REC10-2412DRWZ/H3/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-2412DRWZ/H3/A/M
Internal Part NumberEIS-REC10-2412DRWZ/H3/A/M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-15 Watts DC/DC Converters for Medical and Telecom Markets
Featured ProductREC8/10/15 Series DC/DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC10
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)416mA, 416mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-2412DRWZ/H3/A/M
Related LinksREC10-2412, REC10-2412DRWZ/H3/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-2412DRWZ/H3/A/M Details Description
Related parts for REC10-2412DRWZ/H3/A/M
LED RED DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 7.4A 11 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFH04T/AE04/AFH04T datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.6V SNT-4A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 24V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 24MM datasheet.pdf