Recom Power REC10-4805D/H3/M
REC10-4805D/H3/M picture photo
Mfg. Part Number
REC10-4805D/H3/M
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-5V 1A 10W
Datasheet Download
REC10-4805D/H3/M.pdf
Availability of REC10-4805D/H3/M
QUANTITY
REC10-4805D/H3/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC10-4805D/H3/M
Internal Part NumberEIS-REC10-4805D/H3/M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC10/M
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A, 1A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 81°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC10-4805D/H3/M
Related LinksREC10-48, REC10-4805D/H3/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC10-4805D/H3/M Details Description
Related parts for REC10-4805D/H3/M
RES SMD 76.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 28 OLIVE datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK TO PLUG BNC datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 50COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 24 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf