Recom Power REC3-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2
REC3-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC3-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W
Datasheet Download
REC3-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2.pdf
Availability of REC3-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2
QUANTITY
REC3-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2
Internal Part NumberEIS-REC3-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)900mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2
Related LinksREC3-123.3SRW, REC3-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2 Details Description
Related parts for REC3-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
CONN RING TONG 12-10AWG M10 PIDG datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1KHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MOD CABLE 12FT STRAIGHT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC DAC 10-BIT VOUT 12MSOP datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 10% 250V AXIAL datasheet.pdf