Recom Power REC3-2405SRWZ/H2/A/SMD
REC3-2405SRWZ/H2/A/SMD picture photo
Mfg. Part Number
REC3-2405SRWZ/H2/A/SMD
Brief Description
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 05VOUT
Datasheet Download
REC3-2405SRWZ/H2/A/SMD.pdf
Availability of REC3-2405SRWZ/H2/A/SMD
QUANTITY
REC3-2405SRWZ/H2/A/SMD Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-2405SRWZ/H2/A/SMD
Internal Part NumberEIS-REC3-2405SRWZ/H2/A/SMD
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3-SRW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)600mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-2405SRWZ/H2/A/SMD
Related LinksREC3-2405SR, REC3-2405SRWZ/H2/A/SMD Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-2405SRWZ/H2/A/SMD Details Description
Related parts for REC3-2405SRWZ/H2/A/SMD
CER RESONATOR 24.0MHZ datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 11.1A 10 MOHM TH datasheet.pdf
TEST JACK PBD 6.3A GREEN datasheet.pdf
OSC XO 45.25MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
RES 887 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR RH 3% 6DFN datasheet.pdf
TIN MAN HEADER ASSY 3X8 SEQ datasheet.pdf
RES SMD 0.024 OHM 5% 1W 1206 datasheet.pdf