Recom Power REC3-2412DRWZ/H6/A/SMD/CTRL
REC3-2412DRWZ/H6/A/SMD/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC3-2412DRWZ/H6/A/SMD/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
REC3-2412DRWZ/H6/A/SMD/CTRL.pdf
Availability of REC3-2412DRWZ/H6/A/SMD/CTRL
QUANTITY
REC3-2412DRWZ/H6/A/SMD/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-2412DRWZ/H6/A/SMD/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC3-2412DRWZ/H6/A/SMD/CTRL
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3-DRW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)125mA, 125mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-2412DRWZ/H6/A/SMD/CTRL
Related LinksREC3-2412DRWZ, REC3-2412DRWZ/H6/A/SMD/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-2412DRWZ/H6/A/SMD/CTRL Details Description
Related parts for REC3-2412DRWZ/H6/A/SMD/CTRL
IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
RES 768K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 89.8 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 240VAC 28VDC datasheet.pdf