Recom Power REC3-243.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
REC3-243.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC3-243.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W
Datasheet Download
REC3-243.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2.pdf
Availability of REC3-243.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
QUANTITY
REC3-243.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-243.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
Internal Part NumberEIS-REC3-243.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3-SRW
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)900mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-243.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
Related LinksREC3-243.3SRW/, REC3-243.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-243.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2 Details Description
Related parts for REC3-243.3SRW/H2/A/M/CTRL/X2
IDC CABLE - MKR26K/MC26G/MKR26K datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD R-R 16-SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP 75CRI WHITE 75CRI 4SMD datasheet.pdf
VHDCI 0.8MM RA REC 68CKT datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER SAW RF 1220 MHZ SMD datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf