Recom Power REC3-243.3SRW/H4/A
REC3-243.3SRW/H4/A picture photo
Mfg. Part Number
REC3-243.3SRW/H4/A
Brief Description
CONV DC/DC 3W SGL 3.3V OUT DIP24
Datasheet Download
REC3-243.3SRW/H4/A.pdf
Availability of REC3-243.3SRW/H4/A
QUANTITY
REC3-243.3SRW/H4/A Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-243.3SRW/H4/A
Internal Part NumberEIS-REC3-243.3SRW/H4/A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPurpose of DC/DC Converters
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3-SRW
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)900mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation4kV (4000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-243.3SRW/H4/A
Related LinksREC3-243., REC3-243.3SRW/H4/A Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-243.3SRW/H4/A Details Description
Related parts for REC3-243.3SRW/H4/A
FILTER RFI GEN PURPOSE 10A FAST datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM datasheet.pdf
23P MTA156 CONN ASSY 18AWG LF datasheet.pdf
CAP TANT 11UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf