Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608J624CS
RC1608J624CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608J624CS
Brief Description
RES SMD 620K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608J624CS.pdf
Availability of RC1608J624CS
QUANTITY
RC1608J624CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608J624CS
Internal Part NumberEIS-RC1608J624CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608J624CS
Related LinksRC1608, RC1608J624CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608J624CS Details Description
Related parts for RC1608J624CS
IC REG LDO ADJ 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
HEAT SHRINK KYNAR 1/4" X 4' datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 240V 550MA RADIAL datasheet.pdf
RES 0.91 OHM 4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf