Recom Power REC3-243.3SRWZ/H6/A/M/X2
REC3-243.3SRWZ/H6/A/M/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC3-243.3SRWZ/H6/A/M/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W
Datasheet Download
REC3-243.3SRWZ/H6/A/M/X2.pdf
Availability of REC3-243.3SRWZ/H6/A/M/X2
QUANTITY
REC3-243.3SRWZ/H6/A/M/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3-243.3SRWZ/H6/A/M/X2
Internal Part NumberEIS-REC3-243.3SRWZ/H6/A/M/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)900mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3-243.3SRWZ/H6/A/M/X2
Related LinksREC3-243.3SR, REC3-243.3SRWZ/H6/A/M/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3-243.3SRWZ/H6/A/M/X2 Details Description
Related parts for REC3-243.3SRWZ/H6/A/M/X2
TRANS PNP 350V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 1.8KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED 4HI 3MM YLW/GN/YLW/GN PC MNT datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 4DSBGA datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 12VOUT 1W datasheet.pdf