Recom Power REC3.5-0505SRW/R10/C
REC3.5-0505SRW/R10/C picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-0505SRW/R10/C
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W SNGL 5VOUT DIP24
Datasheet Download
REC3.5-0505SRW/R10/C.pdf
Availability of REC3.5-0505SRW/R10/C
QUANTITY
REC3.5-0505SRW/R10/C Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-0505SRW/R10/C
Internal Part NumberEIS-REC3.5-0505SRW/R10/C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPurpose of DC/DC Converters
Medical Approved DC/DC Converters
High-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Featured ProductRe³inforced DC/DC Converters
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)700mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-0505SRW/R10/C
Related LinksREC3.5-050, REC3.5-0505SRW/R10/C Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-0505SRW/R10/C Details Description
Related parts for REC3.5-0505SRW/R10/C
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 9.76 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 6KV RADIAL datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH 4 X SPST 16CSP datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 2-ROWS-R datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 82K OHM 16SOIC datasheet.pdf