Recom Power REC3.5-0515SRW/R8/A/CTRL
REC3.5-0515SRW/R8/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-0515SRW/R8/A/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 4.5-9VIN 15VOUT
Datasheet Download
REC3.5-0515SRW/R8/A/CTRL.pdf
Availability of REC3.5-0515SRW/R8/A/CTRL
QUANTITY
REC3.5-0515SRW/R8/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-0515SRW/R8/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC3.5-0515SRW/R8/A/CTRL
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)233mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-0515SRW/R8/A/CTRL
Related LinksREC3.5-0515S, REC3.5-0515SRW/R8/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-0515SRW/R8/A/CTRL Details Description
Related parts for REC3.5-0515SRW/R8/A/CTRL
DIP CABLE - CDR14G/AE14M/X datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.1A 8VSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 460MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
KIT SP WALL MNT BRACKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 1.76K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 250V CH 0603 datasheet.pdf
OSC CMEMS 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN SMB JACK STR 75OHM PCB datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf