Recom Power REC3.5-1215SRW/R10/C
REC3.5-1215SRW/R10/C picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-1215SRW/R10/C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN 15VOUT
Datasheet Download
REC3.5-1215SRW/R10/C.pdf
Availability of REC3.5-1215SRW/R10/C
QUANTITY
REC3.5-1215SRW/R10/C Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-1215SRW/R10/C
Internal Part NumberEIS-REC3.5-1215SRW/R10/C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC3.5/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)233mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-1215SRW/R10/C
Related LinksREC3.5-121, REC3.5-1215SRW/R10/C Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-1215SRW/R10/C Details Description
Related parts for REC3.5-1215SRW/R10/C
CAP PUSHBUTTON ROUND CLEAR/GREEN datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 15.8K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -46DB datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIP CABLE 12POS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf