Recom Power REC3.5-2409SRW/R10/A/CTRL/X1
REC3.5-2409SRW/R10/A/CTRL/X1 picture photo
Mfg. Part Number
REC3.5-2409SRW/R10/A/CTRL/X1
Brief Description
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN 09VOUT
Datasheet Download
REC3.5-2409SRW/R10/A/CTRL/X1.pdf
Availability of REC3.5-2409SRW/R10/A/CTRL/X1
QUANTITY
REC3.5-2409SRW/R10/A/CTRL/X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC3.5-2409SRW/R10/A/CTRL/X1
Internal Part NumberEIS-REC3.5-2409SRW/R10/A/CTRL/X1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)388mA
Power (Watts) - Manufacture Series3.5W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max3.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC3.5-2409SRW/R10/A/CTRL/X1
Related LinksREC3.5-2409SRW, REC3.5-2409SRW/R10/A/CTRL/X1 Datasheet, Recom Power Distributor
REC3.5-2409SRW/R10/A/CTRL/X1 Details Description
Related parts for REC3.5-2409SRW/R10/A/CTRL/X1
DIODE ZENER 15V 1W DO41 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 10POS datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 2.4A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 17.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLY 2.2UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2 OHM 5% 175W datasheet.pdf